Üye Girişi
05.02.2016 10:25

'Dolardaki zirve arayışı devam edebilir'

Principal Global Investors'a göre dolardaki 18 aylık yükseliş süreci, zirve arayışıyla devam edebilir

Principal Global Investors'a göre ABD ekonomik büyümesini yavaşlatan, doların 18 aylık değer kazanma süreci, euro ve yen karşısında zirve arayışıyla devam edebilir ve bu durumun gerçekleşmesi halinde Fed, faiz artırımı sürecini yavaşlatır.

 

DOLAR NE KADAR? TIKLAYIN!

 

Şirkette küresel baş ekonomist olan Bob Baur'a göre ticaret ağırlıklı bazda 2014 ortalarından bu yana yüzde 25 yükselen dolar, ihracatçıları olumsuz etkilerken, ucuz ithalat ile ABD büyümesinin dünuyaya etkisini “yeniden şekillendiriyor”. MetLife Inc., Honewell International Inc. ve MasterCard Inc.'in de aralarında bulunduğu bazı şirketleri karların erimesinden dolardaki yükselişi sorumlu tutmuştu. ABD hisse senetleri, 2009 yılından bu yana en kötü Ocak ayını geçirdi.

 

DOLAR 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN!

 

Baur, Syndey'de Cuma günkü bir mülakata, “Dolardaki yükseliş kendi kendini sınırlayan bir süreç. Sonsuza kadar yükselemez çünkü çok fazla değerlenmesi durumunda ekonomi çok fazla yavaşlar ve sonra dolar düşer. Döviz kurları, faizler arasındaki farklara göre büyüme oranı farklarıyla daha uyumlu hareket ediyor” dedi. Baur, Fed'in 2016 yılında iki kez faiz artırımına gideceğini öngörüyor.

 

Fed'in ticaret ağırlıklı dolar endeksi, 20 Ocak'ta yaklaşık 13 yılın zirvesine tırmandı. Endeks, 1973 yılından bu yana, 2015 yılındaki yüzde 11.8 ile en güçlü yıllık yükselişini gerçekleştirdi.

 

Arjantin, Rusya ve Brezilya paraları karşısında yüzde 90'ın üzerinde değer kazanmasıyla 2012 yılı sonundan bu yana 31 önemli paranın tamamı karşısında değer kazanan dolar, yen karşısında yüzde 35 ve euro karşısında yüzde 18 değer kazandı. ABD parası, bu hafta yen karşısında yüzde 3.5 değer kaybederken, euro karşısında yüzde 3.2 düştü.

 

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.