Üye Girişi
04.02.2016 14:45

'IMF tahminlerini yine tutturamayacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan IMF açıklaması geldi

IMF TAHMİNLERİNİ YİNE TUTTURAMAYACAK

 

Dünya genelinde bugün 50 milyar doların üstünde yatırımı olan Türkiye'nin, G-20 ülkeleri arasında geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılasını en yüksek oranda arttıran 3. ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, IMF 2015 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'na göre Türkiye'nin 2020'ye kadar yıllık ortalama yüzde 3,5 performansı sergileyecek ülkeler arasında bulunduğunu dile getirdi.

 

Erdoğan, bu oranın kesinlikle çok daha yüksek gerçekleşeceğine inandıklarını belirterek, "Çünkü IMF, bizimle ilgili tahminlerini çoğun zaman tutturamadı. Biz hep onun üstünde çıktık. Yine tutturamayacak" dedi.

 

Göreve geldiklerinde IMF'ye borcun 23,5 milyar dolar olduğunu ancak şu an IMF'ye hiçbir borç bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu noktaya geldik. Çünkü verdiği borcu veya verdiği parayı idare etmiyor IMF. Size, borcu veriyor, verdikten sonra sizi siyasetten de idare etmeye çalışıyor. Böyle uluslararası bir para fonu olur mu? Madem ki siz para veriyorsunuz, paranız nereye harcanıyor bunu takip edin ama bir de kalkıp siyaseten bizi idare etmeye kalkmayın? Bunu, IMF Başkanına söylemiştim bir ara. Dedim ki 'Eğer bizi siyaseten idare edeceksiniz, kusura bakmayın, ben öyle bir Başbakan değilim.

 

Borcunuzu verdiniz, gelirsiniz belli aralıklarla bu para nereye harcanıyor onu takip edersiniz ama bir de siyaseten yönetmeye kalkarsanız kusura bakmayın. Biz öyle bir yönetim değiliz.' Taksitlerinizi alıyor musunuz? Alıyorsunuz mesele bitmiştir. 23,5 milyar dolar ödendi bitti, ardından bizden 5 milyar dolar borç istediler. Şu ana kadar daha kapıya gelmediler, herhalde ihtiyaçları yok."

 

AMACIMIZ, 2023'TE EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİ ARASINDA YERİMİZİ ALMAK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin müteahhitlik hizmeti ihraç eden firmalar bakımından dünyada Çin'den sonra en fazla firmaya sahip olduğunu söyledi.

 

Sadece geçen yıl 20 milyar dolar müteahhitlik hizmeti ihraç edildiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Müteahhitlerimiz geçen yıl sonu itibarıyla 107 ülkede 322 milyar dolar değerinde 8 bin 693 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Tüm başarılarımızı 2023 vizyonumuzla taçlandırmayı hedefliyoruz. Amacımız, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'te en büyük ilk 10 ekonomi arasında yerimizi almak. 500 milyar dolar ihracatı dünyada yapabilmektir."

 

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir



Risk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.