Üye Girişi
05.02.2016 17:10

ABD'de işsizlik 8 yılın dibinde

ABD'de tarım dışı istihdam Ocak ayında 151 binle beklentinin altında artış gösterdi. Ülkedeki işsizlik oranı 8 yılın en düşüğüne geriledi.

ABD'de tarım dışı istihdam beklentilerin altında gerçekleşti. Ocak ayında tarım dışı istihdam 151 bin arttı. Reuters anketinde tarım dışı istihdamın 190 bin artmasını bekleniyordu.

 

İŞSİZLİK 8 YILIN DÜŞÜĞÜNDE

 

Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 5'ten yüzde 4,9'a geriledi. İşsizliğin değişmemesi bekleniyordu. ABD'de işsizlik oranı Şubat 2008'den bu yana ilk kez yüzde 5'in altına indi. Daha önce Aralık ayı için 292 bin olarak açıklanan tarımdışı istihdam artışı 262 bine, 252 bin olarak açıklanan Kasım ayı artışı 280 bine revize edildi.

 

SAATLİK ÜCRET YÜZDE 0,5 ARTTI

 

Ücretler Aralık ayında yatay seyrettikten sonra Ocak ayında keskin artş kaydetti. Ortalama saatlik ücretler bir önceki aya kıyasla 12 sent, yani yüzde 0.5, arttı. Ücretlerde artış bir önceki yıla kıyasla ise yüzde 2.5 oldu. İstihdam piyasasında toparlanmaya işaret eden bu göstergelere rağmen ABD ekonomisinde büyümenin geçen yılın son çeyreğinde aniden yavaşladığı ve borsalarda sert satışların gerçekleştiği göz önüne alındığında, istihdam rakamları ABD ekonomisinin güç kaybettiğine yönelik endişeleri de artırabilir.

 

Fed Başkanı Janet Yellen, daha önce çalışabilir yaşa gelen nüfusun doğal artışını telafi edebilmek için istihdamın her ay 100 bine yakın artması gerektiğini söylemişti. Finans piyasalarındaki koşulların sıkılaştığı da göz önüne alındığında, istihdam artışının hız kaybetmesi Mart ayında faiz artırımı için Fed'in elini zayıflatabilir.

 

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.