Üye Girişi
18.03.2016 10:45

Borsa İstanbul'dan yeni iş birliği!

Borsa İstanbul ve TÜBİTAK arasında Türkiye’deki girişim eko sistemini güçlendirmek için iş birliği yapılmasını içeren mutabakat zaptı imzalandı

Borsa İstanbul ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu arasında Türkiye’deki girişim ekosistemini güçlendirmek için iş birliği yapmasını içeren mutabakat zaptı imzalandı.

 

BİST'ten yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK ile BİST, Türkiye’deki teknoloji odaklı girişimcilik ekosistemini güçlendirmek, birbirlerine destek olmak ve ortak etkinlikler düzenlemek konusundaki mutabakat zaptını imzaladı.

Bu kapsamda, tarafların teknoloji ve yenilik odaklı girişimciliğin gelişmesi amacıyla girişimcilere yönelik olarak yaptıkları çalışmalar ve etkinliklerle bu yönde verdikleri hizmetlerin duyurulması ve tanıtımında birbirlerine destek olmaları amaçlanıyor.

 

Ayrıca, TÜBİTAK'ın destek programlarına dahil olan ve istenilen kriterleri sağlayan şirketlerin Özel Pazar’a yönlendirilmesi ve buradan yatırımcılarla buluşturulmaları, girişimci şirketlerin TÜBİTAK'IN destek programlarına katılmalarının teşvik edilmesi ve BİST tarafından kurulacak olan Patent Pazarı’nın tanıtımı ve gelişimi için ortak çalışmalar yapılması da hedefleniyor.

 

Taraflar, Özel Pazar’a üye olan girişimci şirketlere büyüme ve kurumsallaşma için ihtiyaç duydukları iş rehberliğinin yanı sıra, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi konusunda da iş birliği yapacak.

 

TÜBİTAK programlarına dahil olan ve Özel Pazar kriterlerini sağlayan şirketlerin Özel Pazar’a üyelik ücretlerinde de indirim yapılacak.
Bu arada, TÜBİTAK, yapılan anlaşmayla Özel Pazar’ın "Teknoloji ve Yenilik Desteği" alanındaki  "Çözüm Ortağı" oldu.

 

TÜBİTAK’tan Ar-Ge desteği alan yaklaşık 25 firmanın Özel Pazar’a üye olup buradaki yatırımcılarla buluştuğu etkinlikte ayrıca iki Özel Pazar yatırımı için de imza atıldı. Türkiye’deki süper melek yatırımcılardan biri olan Özel Pazar Yeni Girişim Değerlendirme Komitesi üyesi Sina Afra, tasarım ve giyim alanında faaliyet gösteren Silence of the Bees şirketine, Corment Yatırım fonunun ortaklarından Abdullah Orkun Kaya ise mobil eğitim uygulaması olan BirBileneSor’a yatırım yaptı. Böylece Özel Pazar’da 2016 yılında gerçekleşen yatırım anlaşması sayısı 3’e, toplamda da 6’ya çıkmış oldu.

 

Etkinlikte konuşan BİST Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, TÜBİTAK'ın Özel Pazar’ın çözüm ortağı olmasının Türkiye’deki teknoloji odaklı girişimci şirketlerin ve inovasyonun gelişimine katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:“Daha önce General Electric, enerji ve sağlık teknolojileri alanındaki çözüm ortağımız olmuştu. Şimdi TÜBİTAK’ın Özel Pazar’a destek vermesinin çok önemli olduğunu ve şirketlerin büyümesine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca bugün gerçekleşen iki yatırımla Özel Pazar’daki işlem sayısını altıya çıkarmış bulunuyoruz. Atılan imzalar, Türkiye'deki girişimcilik ekosisteminin gelişimine yönelik çabalarımızın ve BİST Özel Pazar’ın bu yöndeki rolünün önemini göstermektedir” 

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.