Üye Girişi
04.03.2016 17:00

Dolar "kritik veri" ile yükselişe geçti

ABD'de bugün açıklanan ve beklentileri aşan istihdam verisini ile dolar yükselişe geçti

Dolar verinin hemen ardından 15:33'te euro karşısında yüzde 0.2 yukarıda 1.0934 dolardan işlem görürken, yen karşısında da yüzde 0.3 değer kazanarak 114.02 yen seviyesinden işlem gördü.

 

ABD para birimi, Şubat ayında beklenenin üzerinde gelen istihdam verisinin ardından yükseldi. 242,000 kişinin istihdam edildiği Şubat ayına dair beklenti 195,000 istihdam olacağı yönündeydi. Ocak ayı istihdam verisi de 151,000'den 172,000'e revize edildi. İşsizlik oranı Şubat ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 4.9 oldu.

 

Toronto-Dominion Bank'ta Kuzey Amerika döviz stratejisi şefi Mark McCormick, veri öncesinde yaptığı açıklamada "İstihdam için başa baş noktası, yani işsizlik oranını aşağı çekmeyen seviyesi, yaklaşık 120,000 dolayısıyla bunun üzerindeki herşey iyi bir veridir. Güçlü veri, Fed döngüsünü düşük fiyatlayan piyasalar nedeniyle dolar için olumlu olur." dedi.

 

Dolar endeksi, küresel ekonomik yavaşlamanın ABD ekonomisini de yavaşlatacağı endişesiyle Şubat'ta yüzde 1.8 düştü. Geçtiğimiz ayki düşüş, Nisan 2015'ten bu yana doların en kötü ayıydı ve bu düşüşün temelinde en büyük benzer ülke merkez bankaları benzeri görülmemiş para politikası teşvikleri sunarken, ABD'de Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağına yönelik spekülasyonlar vardı.

 

Aralık'ta Fed politika yapıcıları faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeden 25 baz puan artırmıştı ve bu yıl için toplamda 4 faiz artırımı beklentisinde bulunmuştu. Yetkililer büyüme ve enflasyona ilişkin tahmin edilen risklerin geçici olabileceğini söyledi. Fed'in takip ettiği enflasyon göstergesi 2012'den bu yana Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşamadı.

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.