Üye Girişi
25.02.2016 14:25

Morgan TL'de temkinli

Morgan Stanley, Türkiye strateji raporunda Türk Lirası ve tahvillerinde temkinli duruşunu koruduğunu söyledi

Morgan Stanley, potansiyel yapısal reformlar, asgari maaş zammı ve turizmdeki gelişmeleri değerlendirdiği Türkiye strateji raporunda Türk Lirası ve tahvillerinde temkinli duruşunu koruduğunu söyledi.

 

Morgan Stanley, Türk lirasında zayıflığın devam edeceği görüşünü korurken, TL'nin benzerlerine göre düşük performans göstereceğini düşünüyor. Morgan Stanley, asgari maaş zammının da desteğiyle enflasyonun artmakta olması nedeniyle reel faiz oranının göreceli olarak düşük seviyelerde kalmasının TL'nin rekabetçiliğini kötü etkilediğini söylüyor.

 

Morgan Stanley raporunda, "Yapısal reformların inandırıcılığının düşük olması, cari açığın genişleyeceğine dair beklentiler ve ortaya çıkmakta olan mali riskler nedeniyle, devlet tahvili faizlerinde spreadlerin daha da genişlemesi gerektiğini düşünüyoruz." denildi. Morgan Stanley Türkiye devlet tahvilleri için "ağırlığı azalt" tavsiyesini korudu.

 

Raporda "Yıl başından bu yana Gelişmekte Olan Ülke hisse senetlerine göre daha yüksek performans gösteren Türkiye hisse senetleri, değerlemelere göre halen 5 yıllık medyanın altında  seyrediyor." ifadesi yer aldı.

 

Morgan Stanley, geçtiğimiz aylarda finans sektörü şirketlerinde olumlu kar oranı revizyonlarına rağmen, finans dışı sektörlerdeki şirketlerin finans sektörü şirketlerine göre yıl başından bu yana daha iyi performans gösterdiğini belirtti.

 

Morgan Stanley, enflasyonun yükseleceğine dair görünüm, asgari maaş zammı ve turizm sektörü gelirlerindeki düşüş nedeniyle tüketici ürünleri sektörü hisselerinin Türkiye hisse senetleri arasında en beğenilen tercih olduğunu söyledi. Morgan Stanley, tüketici ürünleri sektörünün ardından sırasıyla bankacılık, sanayi ve telekom sektörünün beğenildiğini belirtti.

 

Morgan Stanley, turizm gelirlerindeki düşüşün GSYİH'yi yüzdelik bazda 0.6 puan olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyor. Morgan Stanley tahminine göre, "turizm gelirlerindeki düşüş cari açığın GSYİH'ye oranını 0.6 puan düşürecek ve GSYİH büyümesinde de aynı oranda etkiye sahip olacak".

 

Öte yandan, asgari maaş zammının ekonomik büyümeye 0.5 puan enflasyonaysa 1 puan katkısı olması bekleniliyor.

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.