Üye Girişi
11.03.2016 09:10

Piyasalar ECB sonrası yön arıyor

Küresel piyasalar, AMB'nin teşvik kararları ve Draghi'nin açıklamalarının ardından yön arıyor

Asya hisse senetleri, emtia grubu ile birlikte yükselerek, çıkışını ikinci güne taşıdı ve yen güç kazandı. Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) benzeri görülmemiş nitelikteki teşvik paketinin olumu etkilerinin Başkan Mario Draghi'nin ilave fazi indirimlerinin olmayacağı yolundaki açıklaması ile dengelenmesinin ardından kazançlarını korudu.

 

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kadar düştükten sonra yüzde 0.5 kazanca sıçradı ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yükseldi. Ham petrol New York'ta yüzde 2.1 yükselerek varil başına 38 doalrın üzerinde işlem görürken, bakır ve nikel Londra'da yüzde 1'den fazla değer kazandı.

 

Euro dolar karşısında, bir ayı aşlın sürenin en büyük bir günlük kazancını gerçekleştirmesinin ardında üç haftanın en yüksek seviyesi yakınında işlem gördü.Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) günlük yuan fiksinginde son dört ayın en yüksek artışını yapmasının ardından Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

 

PBOC'un yuan referans kuru, art arda düşürülmesinin dünyanın ikinci en büyük ekonomisine ilişkin endişeleri artırması ve bunun da küresel hisse senedi ve emtia piyasalarında sarsıntı yaratması ile birlikte, bu yılın başından bu yana en fazla izlenen göstergelerden biri oldu. Referans kurun biri hariç son yedi haftanın tümünde yükseltilmesi, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının teşvikleri artırması ile birlikte, hisse senetleri ve ham madde fiyatlarında yükselişleri destekledi. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günkü toplantısında faizleri düşürdü ve varlık alımlarını artırdı. Fed ve Japonya Merkez Bankası gelecek hafta toplanacak.

 

Tokyo'da Mitsui Securities Co. kıdemli analisti Tomoichiro Kubota, "Hisse senedi piyasası, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik açıklaması durumu dikkate alındığında aşırı satım durumunda," dedi ve "AMB, bankalrın kalarını olumsuz etkileyen negatif faizlerin daha da genişletilmesine dur dedi" şeklinde görüş bildirdi.

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.