Üye Girişi
03.03.2016 09:05

Rusya'da kriz beklentileri güçlendi

Petrol fiyatının 37 dolara dayanmasıyla Rusya, uzun sürecek ekonomik krize hazırlanıyor

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı son raporda, 2019 yılına kadar petrol fiyatlarının düşük kalacağı, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ile cevabi yaptırımların da bu tarihe kadar yürürlükte kalacağı öngörüsünde bulunuldu.

 

TurkRus'un haberine göre, Bakanlığın raporunda petrol fiyatlarının bu süreçte 50 doların altında kalacağı vurgulanıyor. Vedomosti gazetesine konuşan bir bürokrat, Finans Bakanlığı’nın şu anda 25, 30 ve 40 dolar petrol fiyatı öngörüsüyle bütçe hazırlıkları yaptığını vurguladı.2019 sonuna kadar federal bütçeye bağlı maaşların dondurulması, bütçeden maaş alanların ayısının her yıl yüzde 5 azaltılması hedefleniyor.

 

Diğer yandan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol varil fiyatının 100 dolarlık seviyeye dönmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Sputnik'in aktardığına göre Novak, “Bugün için fiyatların, 2014, 2013, 2012 seviyesine dönemeyeceğini, yani Brent marka petrolün varili için 100 doların üzerine çıkamayacağını düşünüyoruz.Bugün fiyatlar, kaya petrolünün üretim maliyetine ve piyasadaki arzı artıracak projelere bakacak” diye konuştu. Bakan, fiyatların 50-60 dolar olmasının piyasada arz fazlasına işaret edeceğini ve fiyatların tekrar düşmeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Bu arada Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ülkeden sermaye çıkışının bu yıl 40 milyar dolar olacağını açıkladı.

 

Nabiullina, bu tahmini, petrol fiyatlarının 25-35 dolar seviyesinde kalması şartına bağladı. Nabiullina’ya göre sermaye çıkışı dış borçların geri ödenmesinden kaynaklanıyor, dış borç azaldıkça çıkış da azalacak.

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.