Üye Girişi
04.03.2016 16:25

Tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

ABD'de tarım dışı istihdam Şubat'ta 242 bin, işsizlik oranı %4.9 oldu ancak ortalama saatlik ücretler beklenmedik şekilde düştü

ABD'de tarım dışı istihdam Şubat'ta beklentilerden fazla arttı ancak ücretler beklenmedik şekilde düştü. 

 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Şubat'ta 242 bin oldu. Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi 195 bin artıştı. İşsizlik oranı ise beklentilere paralel olarak 8 yılın en düşük seviyesi olan %4.9'da kaldı.

 

Fed'in dikkatle izlediği ortalama saatlik ücretler aylık bazda %0.1 düştü. Bu bir yıldan fazla süredeki ilk aylık düşüş oldu. Beklenti %0.2 artıştı. Ücretler yıllık bazda ise %2.2 yükselerek %2.5'lik beklentinin altında kaldı. 

 

İşgücüne katılım oranı %62.9 olarak Ocaktan beri en yüksek seviyeye çıktı. Beklenti %62.8'di. 2 aylık net tarım dışı istihdam revizyonu 30 bin oldu.

 

Ocak verisi yukarı yönlü revize edildi

 

Ocak ayı tarım dışı istihdam verisi ise 151 binden 172 bine yukarı yönlü revize edildi. Tarım dışı istihdam verisi Fed'in faiz artırımı ile ilgili en kritik verilerden biri olarak görülüyor.

 

Aralık ayında yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artıran Fed'in politika yapıcıları faiz artışlarının kademeli olacağını belirtmişti. Sürdürülebilir ücret artışlarının bankanın enflasyon hedefine yaklaşmasını destekleyeceği belirtiliyor.

 

High Frequency Economics'te şef ekonomist olan Jim O’Sullivan veri öncesindeki değerlendirmesinde "Küresel çalkantılara rağmen genel istihdam artışı güçlü kalmaya devam ediyor" yorumu yaptı.

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.