Üye Girişi
05.02.2016 12:15

TL dolar karşısındaki güçlü seyrini koruyor

Güne 2.92 seviyesinin altında başlayan dolar/TL, 2.91 seviyesinin altındaki seyrini koruyor

Bugüne 2.9136'dan başlayan dolar/TL, 2.9060 ve 2.9195 seviyeleri arasında dalgalanarak sabah saatlerindeki sakin seyrini korudu. Dolar/TL'de Perşembe günkü kapanışa göre bir yıllık kazanç yüzde 18.15 düzeyinde gerçekleşti.

 

Dün 2.9136 seviyesinden kapatan kurda rekor, 24 Eylül'de görülen 3.0752 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL, TSİ ile 11:55'te yüzde 0.5 düşerek 2.9082'dan işlem gördü.

 

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, “Türk Lirası son üç dört gün içinde önemli ölçüde değer kazanmış olmasına karşın gelişen piyasalar sepetine göre o kadar da iyi değil, yani sıralamada ilk üç ya da ilk dörtte yer almıyor. Bunu da anlıyorum, enflasyon çift haneye giderken, Türk Lirası'nın o kadar iyi performans kaydetmesini beklememek lazım” dedi.

 

Keresteci, “Piyasa oyuncuları merkez bankasının faiz koridorunun üst kısmını aşağı çekme şeklinde bir eğilimi olabileceğini düşündüğü için kur çok fazla aşağı gelmiyor. İkincisi ise, Türkiye'de cari işlemler açığı azalıyor olsa bile, bankacılık dışı kesimin yaklaşık 175 milyar dolarlık açık döviz pozisyonu” şeklinde görüş bildirdi.

 

Hisse senetleri tarafında ise, güne yüzde 0.03 düşüşle 74,485.66 puandan başlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100), saat 11:55'te yüzde 0.12 yükselerek yaklaşık 74,600 puan oldu.

 

New York Fed Başkanı William Dudley'nin Çarşamba günkü konuşması ardından gelişen piyasalarda hakim olan iyimser hava, Türk Lirası ve Türk Lirası cinsinden varlıkların yükselişinde etkili olmuştu. Uzmanlar, TL'deki yükselişin Türkiye'ye ilişkin veriler ya da finansallardan değil, doların güç kaybetmesinden kaynaklandığını belirtirken, Fed'in beklendiği oranda veya sıklıkta faiz artırımına gitmeyeceğine ilişkin spekülasyon doların küresel varlıklar karşısında değer kaybetmesine neden oluyor.

 

YORUM YAZIN
veya
Gönder
YORUMLAR 0
>>
<<
ANAPARA HAKKINDA KULLANIM KOŞULLARI GİZLİLİK POLİTİKASI KÜNYE WEBMASTER ARAÇLARI İLETİŞİM
Copyright 2014 ©
BIST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidirRisk Açıklaması; Anapara.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilen bilgiler dikkate alınarak Anapara.com tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla, bu sayfalarda yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yayındaki, gerekse bu yayında kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yayındaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan ve her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı Anapara.com sorumlu tutulamaz.